Nyhetsbrev mars 2022

Skrivet 2022-04-13

Här kommer nyhetsbrevet för i mars som skickades ut till de som är med på vår mejllista. Av någon anledning publicerades det inte här på hemsidan, men bättre sent än aldrig.

 1. Vårstädning
  Vårstädningen kommer att vara lördagen den 23/4, mer information kommer komma men boka in datumet redan nu.
 2. Årsstämma
  Årsstämman kommer att hållas torsdagen den 9/6 kl. 18.00. Kallelse och mer information kommer.
 3. Störningar från bygget
  Vi har fått rapporteringar om störningar kvälls- och nattetid från studenthusbygget. Detta är något vi har påpekat och förhoppningsvis kommer det åtgärdas omgående. Vi tackar alla som inkommer med rapporteringar, det gör att vi snabbt kan agera.
 4. Motioner
  Vi vill uppmana er att skicka in motioner för att ta upp på nästa årsstämma, sista dag är 15/3.
 5. Engagera er
  Stort tack till alla er som engagerar er i vår förening genom att exempelvis skicka förslag, vara med i trädgårdsgruppen eller bidra till en god grannsämja. Vi vill fortsätta uppmana till engagemang. Några kanske exempelvis vill måla om i cykelförråden, starta en festkommité eller någon form av gruppaktivitet. Vi kan bidra med finansiering och kommunikation kring förslag som gynnar alla våra medlemmar!